BENİMLE OYNARSAN SANA ANLATACAKLARIM VAR!!

Çocuğum neden böyle davranıyor? Bazen ne hissettiğini anlamıyorum! Bu aralar çok içe kapanık, ne yapacağım? Kaygılandığı bir şeyler var ama ne?

Ebeveynlerin kafasında nasıl çözeceği konusunda endişelendiği bunun gibi birçok soru var. Yazımızda bu soruların cevabı aynı zamanda çözümü için de sihirli bir öneri var.

“Özel oyun saati”

Sadece çocuğunuza ayıracağınız ve oyunla geçecek ortalama yarım saat size çok yardımcı olacak. Peki ama nasıl.

Çocuklar oyun sırasında gerçek hayatta deneyimlediklerini, işittiklerini, izlediklerini taklit etmekte, canlandırmaktadır. Hayali kişiler, hayali ortamlar ve bir takım roller… Bu oyunlar aracılığı ile içsel çatışmalarını yansıtırken, yaşadıkları olumsuz durumlarla başa çıkmayı öğreniyor ve düşüncelerini ifade ediyorlar. Böylece olumlu duyguları ve yaşantıları alışkanlık haline getirip içselleştirirken, olumsuz olanları da deşarj yoluyla atıyorlar. Tıpkı biz yetişkinlerin sohbet ederken yaptığı gibi, çocuklarımız da oyun ile kendilerini ifade edip, rahatlıyor.

Oyuncak, kumandalı araba, oyuncak ayı, peluş oyuncak, barbie oyna, uzaktan kumanda, kızoyunları, lego city, oyuncak bebek, barbie oyuncakları, alışveriş oyunları, arabaoyunları, nerf fiyatları, barbie evi, fisher price, transformers oyuncakları, uzaktan kumandalı araba, barbie bebek, bebek oyuncakları, oyuncak dünyası, oyuncak bebek arabası, eğitici oyuncaklar, oyuncak araba, bahçe oyuncakları, power rangers oyuncakları, oyuncak mutfak seti, barbinin evi, pilsan oyuncak, barbie chelsea, erkek çoçuk oyuncaklar, barbie bebek fiyatları, bebekler için oyuncak, elsa oyuncakları, oyuncak lar, oyuncak polis arabası, slime oyuncak, thomas oyuncak, masha oyuncakları, barbie oyuncakları fiyatları, kız çocuk oyuncakları, fisher price oyuncak, lego seti, oyun seti, en güzel oyuncaklar, güzel oyuncaklar, heidi oyuncak
  • Öğüt verme, eleştirme, yönlendirme amacı olmadan
  • Onun liderlik edeceği bir oyuna
  • İyi bir gözlemci
  • Aktif bir konuşmacı olarak katılın
  • Sık sık çocuğunuzun oyun esnasındaki duygularını yansıtın.
  • “Şuanda bebeğine çok kızdın”, “Mutfakta iş yapmaktan çok yorulmuşsun”, “Köpekçiği çok seviyor ve onu eve almak istiyorsun” gibi…

İşte tam da bunu yaparken göreceksiniz ki çocuğunuz sorularınıza cevap veriyor. Size duygularını, ihtiyaçlarını, sevgisini, kızgınlıklarını ve davranışlarının altında yatan birçok nedeni size zorluk çıkarmadan anlatıyor.

Sadece yarım saat. Sanal dünyadan uzak. Siz, çocuğunuz ve oyuncakları…

Oyunla kalın…

Psk. Hande Uz

“Kuşlar uçar, balıklar yüzer,

 Yetişkinler konuşur,

 Çocuklar oyun oynar.”

Garry Landreth

Yazar: Hande UZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir