BENİM OYUNCAĞIMIN CİNSİYETİ YOK

  • Anne ben bu mutfak takımını çok beğendim yemek yaparım
  • Hayır oğlum o kız oyuncağı
  • Sadece kızlar mı yemek yapar anne?
  • Yukardaki  diyoloğu az çok her ailede duymuşsunuzdur. Toplumumuzda çoğu anne baba oyuncakları cinsiyetlerine göre ayırmışlardır. Halbuki oyun ve oyuncak çocuğun gelişimi açısından önemli bir role sahiptir. oyun ve oyuncakların çocukların duygularını ifade etmekte ve ilerleyen yaşlarda meslek seçimi konusunda önemli rol oynadığı bilinmektedir. Fakat çoğu ailede aynı kaygı vardır . benim oğlumun kız oyuncağına neden eğilimi var ?

Ailelerdeki bu kaygı ilerleyen aşamalarda çocukların fikirlerine saygı duymama doğru gidiyor. Oysa oyuncaklardaki cinsiyeti sadece aileler belirliyor. Bir erkek çocuğu mutfak eşyalarıyla oynamasında endişelenecek bir şey yoktur. Bu anneyi taklit etmesiyle, gündelik hayatta gördükleriyle alakalıdır. Bir kız çocuğunun araba kullanmak istemesi babasını taklit etmesiyle ,babayı rol model aldığı bir davranıştır. Özellikle erkek çocuklarının oyuncak tercihlerini yargılayıcı bir şekilde yaklaşılmamalıdır. Çünkü bu davranış ileride anneyi,teyzeyi, ablayı vb. kadınlara karşı erkek çocuklarının davranışlarını değiştirir.

Bu tür oyunlara ya da oyuncaklara tepki gösteren ailelerin çocuklarında daha çok yapılmasını istemeyen bir davranışın daha çok olduğu görülmektedir. Çocuklarda ayrım yapmadan istediği oyunu ve oyuncağı oynamasına izin verilmeli ve bu konuda samimi olunmalıdır. Çocukların cinsel kimliklerini doğru tamamlaya bilmeleri için her çeşit oyuncak ile oynamaları gerekir.

Unutmayalım ki Thomas Keller , Gordon Ramsay, Arda Türkmen, Mehmet Gürs  dünyada en iyi erkek şef ve aşçılarıdır. Bayan kuaförlerinin çoğu ise erkek.  Arabaları dikkatli ve düzgün süren ve her alanda anne olmakta kariyer sahibi olmakta bir çok role bürünen güçlü bir örnek ise kadınlardır. Bu güçlü kadınlara en güzel örnek ise İlk Türk kadın pilot ve bir anne olan Sabiha Gökçen’dir.

Yazar: Ezgi Erdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir